محیط زیست در منشور حقوق شهروندی

  حق محیط زیست سالم و توسعه پایدار در منشور حقوق شهروندی

   حق محیط زیست سالم و توسعه پایدار در منشور حقوق شهروندی

  ماده 112- حفاظت از محیط زیست که نسل امروز و نسلهاي بعد باید در آن حیات اجتماعی رو به رشدي داشته باشند وظیفه اي همگانی است. از این رو فعالیت هاي اقتصادي و غیر آنکه با آلودگی محیط زیست یا تخریب غیرقابل جبران آن همراه باشد، ممنوع است .حفاظت، بهسازي و زیبا سازي محیط زیست و گسترش فرهنگ حمایت از محیط زیست حق شهروندان است و دولت این حق را در برنامه ها، تصمیمات و اقدام هاي توسعه اي، اقتصادي، اجتماعی، فرهنگی، دفاعی و امنیتی مدنظر قرار میدهد و با آلودگی و تخریب محیط زیست مقابله میکند.

  ماده 113- هر شهروند حق بهره مندي از محیط زیست سالم، پاك و عاري از انواع آلودگی، ازجمله آلودگی هوا، آب و آلودگی هاي ناشی از امواج و تشعشعات مضر و آگاهی از میزان و تبعات آلاینده هاي محیط زیست را دارد. دستگاه هاي اجرایی براي کاهش آلاینده هاي زیست محیطی به ویژه در شهرهاي بزرگ تدابیر لازم را اتخاذ میکنند.

  ماده 114- هرگونه اقدام به منظور توسعه زیربنایی و صنعتی مانند احداث سدها و راه ها و صنایع استخراجی، پتروشیمی یا هسته اي و مانند آن باید پس از ارزیابی تأثیرات زیست محیطی انجام شود. اجراي طرحهاي توسعه اي منوط به رعایت دقیق ملاحظات زیست محیطی خواهد بود.

  نظرات (0)

  نظر ارسال شده‌ی جدیدی وجود ندارد

  دیدگاه خود را بیان کنید

  1. ارسال دیدگاه بعنوان یک مهمان -
  پیوست ها (0 / 3)
  اشتراک‌گذاری موقعیت مکانی شما
  متنی که در تصویر ذیل مشاهده می‌کنید را وارد نمایید
  © استفاده از مطالب سایت با ذکر منبع بلامانع است.

  Please publish modules in offcanvas position.